מה קורה במיטה הזוגית כשברקע יש הפרעת תקשורת?

הנושא האינטימי הזה בדרך כלל לא עולה על הפרק בתחילת התהליך של ייעוץ זוגי, אבל בסופו של דבר, הוא תמיד עולה. ומה שקורה שם, כמו כל דבר אחר הקשור להפרעת תקשורת, הוא מאוד קיצוני. או שלא קורה שם כמעט כלום, או שקורה שם הרבה מאוד (גם מחוץ למיטה הזוגית…).

באופן לא מפתיע, הימצאותם של מגוון מאפיינים אוטיסטיים כגון: רגישות חושית, שיכולה להיחוות כרגישות יתר או תת-רגישות לגירויים מסוימים, חוסר יכולת לצפות ולהבין את תגובת בת הזוג למגע, חוסר ספונטאניות, חוסר גמישות ונטייה לחזרתיות, כל אלו הם מאפיינים העלולים למנוע מבני הזוג לחוות מערכת יחסים מינית מספקת.

זה אולי יישמע מפתיע, אבל הרבה גברים עם הפרעת תקשורת מאבדים עניין במין ומדווחים על חשק מיני מופחת. מכיוון שהקשר הזוגי טעון בקונפליקטים ובקשיי תקשורת, ומכיוון שבת הזוג מרבה להתלונן ולהביע את אי שביעות רצונה ממה שקורה במערכת היחסים באופן כללי, הבעל לאט לאט מתרחק ומשתדל ככל האפשר להימנע מתקשורת על מנת שלא להתמודד עם עימותים. היות ויחסי מין הם גם סוג של תקשורת, הם למעשה התקשורת הכי אינטימית שיש, ההימנעות באה כמובן לידי ביטוי גם בזירה הזאת. לעיתים, התחושה של הגבר שהוא מקבל ביקורת תמידית גורמת לו לאבד את התשוקה כלפי בת הזוג ולעיתים, חוסר הבנת כוונותיה של בת הזוג גורם לו להרגיש שהוא מאכזב אותה. כאשר הבעל מעדיף לבהות בטלוויזיה או לשקוע בענייניו מול המחשב במקום להקדיש זמן ואנרגיות לקשר הזוגי, הריחוק הרגשי והפיזי הוא בלתי נמנע. בנוסף לכך, הדחף המיני זקוק להזנה מתמדת, כך שככל שמקיימים פחות יחסי מין, הצורך בהם באופן טבעי הולך ופוחת והרבה זוגות מדווחים על העדר מוחלט של פעילות מינית במערכת היחסים הזוגית שלהם.

מה שקורה פעמים רבות הוא שבהתחלה, האישה מוצאת את עצמה בתפקיד ה"רודפת" שמנסה לייצר תקשורת עם בן הזוג במטרה לשפר את הזוגיות. בין היתר, היא גם זאת שיוזמת סקס מתוך כוונה להתקרב לבן זוגה. הדפוס הזה יכול להימשך הרבה מאוד זמן, עד שהיא מתעייפת, או עד שנמאס לה, או עד שהיא מבינה שהיא היחידה שיוזמת וזה כבר ממש מפריע לה.

נשים רגילות לקרוא ולשמוע מכל עבר את זה שגברים הם אלו שחושבים יותר על סקס, רוצים וצריכים יותר סקס מאשר נשים, כך שכאשר אישה מנסה לנתח את המצב, הדבר הראשון שעולה על דעתה הוא לא שבן זוגה איבד עניין במין, אלא שהוא איבד עניין בה. המחשבה הזאת מאוד מתסכלת, והיא גם מובילה נשים (יפות וחטובות) להסיק שהן כבר לא מושכות. נשים שמשלימות עם המצב וחיות עם התחושות האלו לאורך זמן מאבדות את הביטחון העצמי שלהן, חוות ירידה בדימוי העצמי והגופני שלהן והרבה פעמים שוקעות לדיכאון. קשה מאוד להתמודד עם תחושות של דחייה מצד בן הזוג וקשה עוד יותר לדבר על זה. ובסופו של דבר, כאשר נשים בכל זאת מעזות ומדברות על הנושא עם בני זוגן, האצבע המאשימה מופנית כלפיהן.

בקיצוניות השנייה נמצאים הגברים עם הפרעת תקשורת שעסוקים במין באופן אינטנסיבי. הכוונה כאן היא גם לתדירות מאוד גבוהה של יחסי מין, שיכולים בקלות להיהפך לשגרה טכנית, וגם לעיסוק אובססיבי במין שיכול לכלול סטיות מיניות, פורנוגרפיה, סקס וירטואלי וממש התמכרות למין. הקושי עם הבנה של סיטואציות רגשיות וחברתיות וגבולות לא ברורים, מוביל את הגברים האלו הרבה פעמים לפלרטט עם נשים אחרות, גם כשאין בכוונתם לבגוד בבת זוגם.

לאנשים עם הפרעת תקשורת קשה עם היבטים אינטימיים הדורשים אמפתיה ותיאוריית מיינד מפותחת כגון: תזמון מתאים, רגישות לתחושות האחר והבנה שהצרכים של בת הזוג יכולים להיות שונים משלהם. ביטויי רומנטיקה נעדרים לעיתים קרובות מהזוגיות, מה שמשפיע באופן שלילי על איכות היחסים ועל נכונותה של בת הזוג לקרבה פיזית. גברים עם הפרעת תקשורת מתקשים להבין את הצורך של בנות זוגן בחיבור רגשי כדי ליהנות מסקס ומתקשים גם להבין את הקשר בין התנהגות פוגענית כלפי בת הזוג במשך היום, או התעלמותם ממנה, לבין זה שהיא כועסת ולא מוכנה להיכנס איתם בלילה למיטה. אם זה לא היה כל כך עצוב, זה בהחלט היה יכול להיות מצחיק…

בקליניקה שלי אני עובדת עם נשים הנמצאות במערכת זוגית מאתגרת כזו באופן פרטני או קבוצתי ומסייעת להן להתמודד עם הקשיים, לחדש כוחות וליצור שינויים משמעותיים בחייהן. אני עובדת גם עם זוגות, כאשר לשני בני הזוג יש נכונות להשקיע בקשר הזוגי ולשקם אותו.

אני מזמינה אותך להגיע לשיחת יעוץ שתסייע לך לראות את האפשרויות העומדות בפנייך ולסלול את הדרך שלך לשינוי. התקשרי: 0507865822.

 

אשמח לשוחח אתך,

ד"ר פנינה ארד,

יועצת זוגית, מנחת קבוצות ומאמנת להעצמה נשית.

 

הדרך שלך לשינוי מתחילה בצעד קטן אחד

הצטרפו אלי והרשמו עוד היום לאימון עם ד"ר פנינה ארד

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל